Teatr Szekspirowski przy Podwalu Przedmiejskim, rok 1687, P. Willer.
-rycina z książki "Gdańsk w dawnych rycinach" Z. Jaskrzewskiej-Śnieżko
Od 5 marca tego roku rozpoczęto budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.
Autorem projektu jest Renato Rizzi z Włoch. Teatr ma być wzorowany na teatrze elżbietańskim, z otwieranym dachem.
Teatr jest budowany pomiędzy ulicami Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego, Za Murami i Zbytki.
Według historyków jest to pierwotne miejsce wcześniejszego miejsca, w którym przedstawiano sztuki teatralne- szkoła fechtunku."Przedstawienia miały miejsce przeważnie w drewnianym budynku wzniesionym w 1612 r., nazywanym Szkoła Fechtunku. Odbywały się w nim co roku obowiązkowe ćwiczenia szermiercze dla mieszczan. Angielscy aktorzy przybywający do Gdańska nazywali szkołę „teatrum publicum”. Przypominał im londyński teatr. Mimo, że budynek wybudowano w innym celu, przyjmuje się, że Szkoła Fechtunku była pierwszym, stałym teatrem publicznym na terenie Rzeczpospolitej. Tu też w 1646 r. wystawiono po raz pierwszy publicznie w Polsce operę."
Przy obecnej ulicy Bogusławkiego w latach 1885 do 2 maja 1939 stała Wielka Synagoga. Według prac archeologicznych obecny plan budowanego teatru częściowo styka się z miejscem dawnego miejsca kultu. Podobno w nowym teatrze, to miejsce ma być w jakiś szczególny sposób wyróżnione.
Byłam w tym miejscu 10 maja 2011.
Charakterystyczny punkt do odniesień tego miejsca, to Baszta Narożna z 1343r
Masz szczególny dar do wyszukiwania bardzo interesujacych historii. A interesujace ''podparcie'' ich trafnymi fotkami tylko podnosi wartosc calosci.
OdpowiedzUsuńTak trzymaj