sobota, 14 maja 2011

Pojawia się i znika...Kanał Raduni w Gdańsku

Tym razem proponuję ok. 2 km. wycieczkę wzdłuż Kanału Raduni.
Faktycznie kanał ma długość przeszło 13 km, zaczyna sie w Pruszczu Gd-początek w starej Raduni, a uchodzi do Motławy w okolicach Ołowianki. Dojeżdżając do centrum miasta w okolicach tzw. Lotu mamy okazję zobaczyć jak Kanał Raduni raptem znika pod Nowym Ratuszem i ul. Wały Jagiellońskie.

widok na Bramę Wyżynną i Katownie                                 Kiedyś była w tej okolicy. ul.Masońska...
                          Mały Labirynt i most żelazny z herbem Gdańska na zwieńczeniu.


Następnie woda kanału pojawia sie obok dawnego budynku KC RZPR, który został podpalony w czasie strajków1970 roku...Kanał przepływa pod mostem ul. Elżbietańskiej. Przy samym moście, gdzie często przesiadują kaczki stoi jedna z nielicznych kamienic, które przetrwały w stanie nienaruszonym II wojnę. Jest to Dom Opatów Pelplińskich wybudowany w stylu niderlandzkiego manieryzmu w 1612 r. Cystersi obeszli sprytnie prawo i wykorzystywali kamienicę jako zajazd. Na murze kamienicy od strony kanału rośnie dzikie wino.

 
Dalej widać kolejny most ul. Korzennej, przy którym stoi Ratusz Staromiejski, również w stylu niderlandzkiego manieryzmu, wybudowany w latach 1587-95. Do roku 1793 ratusz był miejscem obrad Rady Starego Miasta.W ratuszowych głębokich piwnicach, składował swoje jopejskie  piwo  Jan Hewelisz. Astronom pełnił funkcję  ławnika i pierwszego rajcy. W okolicach Ratusza stało niegdyś
obserwatorium astronomiczne tego wybitnego Gdańszczanina. Obecnie Ratusz Staromiejski jest  siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury .

 


Kanał Motławy opływa niewielką wysepkę na której stoi wzniesiony przez Krzyżaków Wielki Młyn (gotyk).
Młyn był największym tego typu urządzeniem w całej średniowiecznej Europie. Mielono w nim ok. 200 ton zboża dziennie, aż do 1945r. Była oczywiście piekarnia, która zaopatrywała  miasto w chleb. Teraz ten zabytkowy obiekt mieści jedno z centrów handlowych. W środku można zobaczyć zabezpieczone obiekty archeologiczne starego młyna. Obok stoi Dwór Młyński  – dzisiaj nazywany jest potocznie Domem Cechu Młynarzy z  restauracją. Dwór pierwotnie stał na skwerze gdzie znajduje sie zgar słoneczny.

Kościół św. Katarzyny- najbardziej doświadczony pożarami kościół Starego Miasta -fundatorami byli Książęta Pomorza Gdańskiego-1227r. W nim sprawował swoje sądy Król Władysław Łokietek.
Kościół należał w latach 1555-1945 do protestantów. Tu spoczywa Jan Heweliusz, znajduje sie obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej. W budynku Kościoła mieści sie Muzeum Zegarów Wieżowych oraz działający carillion  składający się z 49 dzwonów i ważący 15 ton. Opodal stoi Kościół  św. Brygidy.
Przechodząc przez  ul.Rajską, a raczej Wielkie Młyny, można przejść jeszcze kawałeczek wzdłuż Kanału Raduni obok Małego Młyna. Jednak.służył  on jako spichlerz produktów pochodzących z położonego po przeciwległej strony ulicy Wielkiego Młyna.
 

                                                                                             Baszta Łabędź przy Motławie
Tył kościoła św.Brygidy.                                                      

   Akurat niektóre opisane przeze mnie zbytki, znajdują sie na liście  Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Dalej Kanał płynie w stronę Poczty Polskiej- znanej ze swojej bohaterskiej obrony w 1939r. Potem opływa pozostałości dawnego grodziska książąt pomorskich i zamku krzyżackiego w okolicy ul. Sukienniczej i Rycerskiej i wpada do Motławy na wysokości ul.Wapienniczej. Niestety tym razem tam nie dotarłam.


1 komentarz:

  1. Post Doskonałe piękne zdjęcia i ciekawe informacje. To była przyjemność chodzić z tobą.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.