piątek, 27 września 2013

Pompeje Północy wydobyte z pod Plac Bloomberga w Londynie.

Zwiedzając Londyn, często zapominamy, że powstał już w czasach rzymskich i miasto liczyło 30 tyś. mieszkańców. Miałam okazję kilka lat temu zwiedzać Muzeum of London ze wspaniałym przewodnikiem polskiego pochodzenia prof Jack Lohman, który był w tym czasie dyrektorem muzeum.
Opowiadał nam bardzo ciekawie o historii miasta. Zwiedziłam bardzo dokładnie całe muzeum historii Londynu.
Do dnia dzisiejszego jest jeszcze wiele w mieście śladów rzymskich np.Amfiteatr, Świątynia Mitry.
Kilka dni temu natknęłam się na interesujący artykuł.
"Archeolodzy znaleźć 10000 artefaktów obejmujących całe cztery wieki rzymskiej okupacji Brytanii"
Przez pół roku archeolodzy prowadzili prace na 3 hektarach City, wykopali dół o głębokości 12 metrów i w mulistej ziemi odkryli Londinium z okresu podboju Rzymskiego. Datę odkrytych obiektów oszacowano na lata 40 I wieku do V wieku.


"Archeolodzy z Muzeum Londynu twierdzą, że nigdy dotąd nie znaleźli terenu, na którym byłoby tak dużo różnych obiektów, w większości niewielkich rozmiarów. W muzeum zostaną zakonserwowane metodą odparowania ze stanu zamrożonego. Część po ich opisaniu i skatalogowaniu będzie wystawiona na widok publiczny w siedzibie agencji Bloomberg, do której należy teren."Źródłohttp://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/archeolodzy-odkryli-w-londynie-pompeje-polnocy/hbq2c
 Wśród znalezisk były fallus i amulety pięść które uważano za symbole szczęścia dla Rzymian.  
  Bursztynowy amulet w kształcie kasku gladiatora- wierzono,że ma magiczne moce.
Zespół odkrył również konstrukcje z drewna ,które sugerują silny przemysł, skóry, które rzadko przeżywają po pochowaniu na tak długo.Dlatego prowadzący prace archeologowie  nazwali to miejsce Pompeje Północy.
http://www.lbc.co.uk/pompeii-of-the-north-found-in-city-of-london-70272/view/28697

3 komentarze:

 1. Slyszalem o tym.Niedawno tez odnalezli szczatki Krola Ryszarda III.Mam kolege,ktory jezdzi po Europie z wykrywaczem metalu I grzebie w ziemi.Mnie to raczej nie bawi,wole pogrzebac w blogach:)Pozdrawiam Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)pogrzeb czasem w czasie odpływu w odkrytym brzegu Tamizy- zobaczysz ile jeszcze skorup starych naczyń znajdziesz. Ja znalazłam całkiem ciekawe "eksponaty"

   Usuń
 2. Ja tylko o tym czytałam, Ty zaś widziałaś a dodatkowo miałaś doskonałego przewodnika.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.