wtorek, 25 stycznia 2011

Błękity


 
Historia i symbolika błękitu.

Błękit to najgłębszy i najchłodniejszy kolor palety barw. Rozprzestrzenia się w nieskończoności nieba
i w bezbrzeżności morza. Z tego względu jest kolorem najbardziej odrealnionym ze wszystkich.
W wielu kulturach symbolizuje uduchowienie, wiarę i pokój. To atrybut boskości i świętości. Wprowadza umysł na wyższe poziomy i wzmaga kreatywność. Pełni też rolę strażnika przed złymi mocami. Błękit to także oznaka wieczności i trwałości, młodości i sprawiedliwości. To barwa szczerości, odwagi i wolności, a także symbol nadprzyrodzonych mocy.
Przez wieki nadawano mu kolejne znaczenia:
W Starożytności był znakiem bogów nieba, w Średniowieczu - dziewictwa i niewinności, w literaturze romantyzmu zaś symbolem tęsknoty za ideałem i za miłością. Był też reprezentacją nieskończoności, pustki i bezmiaru. W Pozytywizmie powiązano go ze śmiercią, zniszczeniem i bezruchem. Następnie stał się kolorem snów, pustki, ciszyi ukojenia, a na koniec zaświadczył o świeżości i nowości.
Kolor błękitny w ubiorze dodaje odwagi i pewności siebie, dlatego też wielka jest moc niebieskich kołnierzyków
Wpływ na człowieka:
Niebieski ze swojej natury jest kolorem niosącym uspokojenie, dlatego jest szczególnie polecany dla osób, które żyjąw nieustannym stresie. Niebieski używany w chromoterapii daje pozytywne efekty dla zdrowia ciała fizycznego jak i psychicznego. Stymuluje metabolizm i przyśpiesza wzrost komórek. Zmniejsza nerwową ekscytację, relaksuje umysł i spowalnia akcję serca. Kolor ten leczy też górne drogi oddechowe oraz zmniejsza skutki astmy i migreny. Posiada właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Niebieski jest stosowany do leczenia depresji i bezsenności. Wspomaga także zdolności komunikacyjne, promuje samodzielność, rozwój duchowy i niezależność.
Okultyzm
Jasnoniebieski odcień błękitu jest kolorem aktywnej czakry piątej - czakry gardła lub krtani. Znajduje się tam centrum komunikacji. Poprzez tę czakrę wyrażamy siebie w życiu zarówno poprzez słowa, gesty, mimikę, emocje, jak i poprzez szeroko rozumianą twórczość artystyczną. Daje nam ona także zdolność do autorefleksji.




1 komentarz:

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.