wtorek, 7 października 2014

Zamek krzyżacki w Kętrzynie.

Zamek w Kętrzynie jest z drugiej połowy XIVw., wielokrotnie przebudowywany. Świetnie zachowany, posiada bramę wjazdową i dziedziniec wewnętrzny. W zamku mieści się muzeum ze zbiorem obrazów, rzeźb i przedmiotów pochodzących z XV-XIXw. Na piętrze znajduje się wystawa poświęcona Wojciechowi Kętrzyńskiemu, patronowi miasta.

      Budowę zamku w południowo-wschodnim narożniku miasta rozpoczęto prawdopodobnie po nadaniu osadzie praw miejskich w 1357 r. Jest to obiekt trzyskrzydłowy zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu wokół niewielkiego dziedzińca. W reprezentacyjnym skrzydle północnym mieścił się refektarz, pomieszczenia mieszkalne krzyżackiego urzędnika - prokuratora oraz kaplica. Zamek otoczono murem z trzema basztami w narożnikach i przejazdem bramnym od strony miasta. W zamku i przylegającym do niego folwarku mieściły się: kuchnia, browar, młyn, piekarnia, spichlerz, spiżarnia, zbrojownia, prochownia, kaplica i więzienie. W czasie wojny trzynastoletniej, w roku 1454 mieszczanie opanowali zamek. Uwięzili wtedy i następnie zgładzili ówczesnego prokuratora zakonnego Wolfganga Sauer'a,. Po 1525 r. zamek pozostawał siedzibą starostów książęcych. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. Na dziedzińcu dobudowano okrągłą wieżę z klatką schodową ,rozebrano górne kondygnacje skrzydła północnego, wykonano nowe otwory okienne i zmieniono niektóre partie murów.
      W 1945 roku wojska sowieckie spaliły zamek Został on odbudowany w latach 1962-67 . Zewnętrzny wygląd zrekonstruowano według XIX-wiecznych rysunków C.Steinbrechta odtwarzając gotycką bryłę budowli. Obecnie mieści się tu m.in. Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Biblioteka Miejska. W Muzeum eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Znajduje się tu niezwykle interesująca kolekcja rzeźby gotyckiej, zabytki rzemiosła artystycznego oraz meble z XVII-XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór epitafiów i chorągwi pogrzebowych, w tym unikatowa na skalę europejską dziecięca chorągiew pogrzebowa trzyletniego Botho zu Eulenburg z 1667 r. W bibliotece muzealnej i archiwum zgromadzony jest bogaty księgozbiór o tematyce regionalnej oraz zbiór dokumentów z dawnego archiwum miejskiego.
      Przed zamkiem umieszczono tablicę upamiętniającą spotkanie polskich oddziałów wchodzących w skład armii napoleońskiej pod dowództwem generałów J.H. Dąbrowskiego i J. Zajączka, do którego doszło w 
Kętrzynie 21 czerwca 1807 r., po bitwie pod Frydlądem (14 czerwca). Tekst z e-Mazury.com

 Moja wizyta w kętrzyńskim zamku była symboliczna i krótka. Udało mi się zrobić kilka zdjęć odzwierciadlających atmosferę, jaka panuje na dziecińcu tego zamku.


5 komentarzy:

 1. Zamek ciekawie wygląda. Rosjanie zburzyli, dobrze, że komuniści go odbudowali.
  Nie wiesz co ten facet zrobił, że kat chce mu ściąć głowę?
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pocałunki i uściski!
  Miłego piątku i całego weekendu.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe miejsce, obok jest wspaniała restauracja, którą mogę polecić. Pozdrawiam miło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest, jest"Zajazd pod Zamkiem" po "Kuchennych rewolucjach". niestety nie doczekaliśmy się podejścia kelnerki siedząc już przy stole od dłuższego czasu...

   Usuń
 4. Ciekawy zamek. Mam ochotę go zobaczyć na własne oczy!

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.