niedziela, 5 października 2014

Bazylika kolegiacka św. Jerzego w Kętrzynie.

"Unikalnym zabytkiem miasta znajdującym się w południowo-zachodnim narożniku miasta jest gotycki kościół otoczony pozostałościami miejskich murów obronnych z basztami. Świątynia zbudowana w II połowie XIV wieku przez Krzyżaków, a rozbudowana w początku wieku XV jest rzadkim przykładem obronnej architektury sakralnej. Trzynawowa, ceglana świątynia z czworobocznymi wieżami sprawia wrażenie zamku.
Ponad 40-metrowa wieża zachodnia, pełniąca niegdyś funkcję wieży obserwacyjnej oraz 32,5-metrowa dzwonnica wspaniale komponują się z bryłą kościoła. Na wieży dzwonnej znajdują się trzy staliwne dzwony o różnej wadze. We wnętrzu kościoła można zauważyć odchylenie prezbiterium wstosunku do osi nawy głównej, co jest rzadkością zarówno w Polsce jak i w Europie.

Niewątpliwą atrakcją  bazyliki jest kryształowe sklepienie wykonane w 1515 r. przez mistrza Matza z Gdańska. Cennym zabytkiem z dawnego, poreformacyjnego wyposażenia kościoła jest ambona z 1594 r. w stylu 
niderlandzkiego manieryzmu Ciekawostką są dwie cele z XV wieku wiążące się najprawdopodobniej z funkcjami obronnymi kościoła, usytuowane w przyziemiu wieży zachodniej. Organy kościelne 
powstałe w 1721 r. dysponują trzema ręcznymi klawiaturami, jedną nożną, 41 głosami oraz dzwonami wbudowane zostały w XIX w. w neogotycki prospekt. W kościele dawna kaplica św. Jakuba po reformacji pełniła funkcję baptysterium, które po II wojnie światowej ukształtowano architektonicznie na wzór Ostrej Bramy w Wilnie. Z tego miejsca zawsze na początku lipca odbywają się piesze pielgrzymki do Wilna.

W nawie północnej znajduje się dawniejszy neogotycki ołtarz główny, z centralnie umieszczonym obrazem "Ukrzyżowania" Na międzymurzu, przy bazylice znajduje się lapidarium, w którym wyeksponowane są najcenniejsze i najciekawsze zabytki z cmentarzy rodowych i wojennych powiatu kętrzyńskiego."(wiadomości przytoczyłam z e-Mazury.com )Kościół św.Jerzego ma tytuł bazyliki mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty.
Wtopione w mury obronne jest parafia, a tuz obok stoi dawny budynek gimnazjum do którego chodził Wojciech Kętrzyński i laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z roku 1911 Wilhelm Wien.W sąsiedztwie bazyliki św. Jerzego stoi kościół ewangelicki pw. św. Jana. Został on wybudowany około 1480 r., początkowo jako niewielka kaplica cmentarna przy kościele św. Jerzego. W XVI wieku kaplica przebudowana została na kościół ewangelicko - augsburski. Nad pomieszczeniem kościelnym nadbudowano piętro, w którym mieściło się Gimnazjum Królewieckie. Szkoła ta powstała z inicjatywy księcia Albrechta Hohenzollerna. W szkole prowadzono między innymi naukę języka niemieckiego a do XIX wieku również języka polskiego. Po przeniesieniu szkoły do innego budynku kościół rozbudowano.
Stojąc tyłem do bazyliki w dole widać zarys Zamku.
 Po prawej stronie ul Zjazdowej zauważyłam charakterystyczny budynek.
Stara Synagoga w Kętrzynie –zbudowana w 1853 , w rzędzie kamienic z XIX-XX wieku. Gmina żydowska sprzedała synagogę baptystom w 1914 roku. W 1917 roku przebudowano budynek na kościół, który znajdował się tam do 1985 roku. Obecnie w budynku byłej synagogi znajduje się kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oraz fundacja charytatywna.
Ku mojemu zaskoczeniu- ten bruk wydaje się być oryginalny.

2 komentarze:

 1. Z zachwytu cały czas mam otwartą buzię.
  Niesamowite sklepienie. Jest niezmiernie rzadko spotykane.
  Już raz widziałam je na Morawach. Nie miałam pojęcia, ze mogę go zobaczyć w Polsce.
  Pokazujesz nam tyle ciekawych miejsc i Ty chciałaś zawiesić swój blog?
  Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również przytkało na widok tego sklepienia- robi wspaniałe wrażenie czystości (formy). Byłam również pod wrażeniem repliki Matki Boskiej Ostrobramskiej. Kętrzyn mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Powoli tematy podróżniczo- wakacyjne się kończą, więc....

   Usuń

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.