wtorek, 20 maja 2014

Planowanie podróży do Londynu-moje podszeptuchy.


Był taki czas w moim życiu, kiedy zawodowo jako pracownik Orbisu, zajmowałam się organizowaniem wycieczek. Był również taki czas, gdy miałam okazję zwiedzać, podziwiać i żyć w Londynie.
   Tym razem organizowałam tygodniowy wypad dla siebie i mojej mamy- pani w wieku 75plus.
Musiałam brać pod uwagę wygodę
-odpowiedni nocleg ( nie u znajomych na dywanie w drugim szeregu od okna),
-dobry i szybki transport (autokar odpada, pozycja siedząca zostałaby na stałe, jak po napadzie rwy kulszowej)
-plus dokarmianie powyżej zupki chińskiej
- i oczywiście atrakcyjny,  program wycieczki z pilotem ( czyli ja w roli gównej bez tzw. znajomości języka, bo sekeleroza dopadła przedwcześnie i choroba wyżarła co nie co).
Najważniejsze to czas: na jak długo i kiedy. Wybrałyśmy opcję już i teraz, bo pod koniec maja to wizyta u lekarza i u... lekarza, a potem to będzie za ciepło, zaczną się wakacje, będą wszędzie tłumy, a jesienią to- nie wiadomo czy się jeszcze da- taaa(k). To tyle tytułem wstępu.
Proponuję najpierw znaleźć nocleg. Londyn miasto w którym żyje przeszło 8 milionów ludzi na powierzchni przeszło tysiąca pięciuset km.kw.jest podzielone przez metro na 6 stref. Im bliżej centrum znajdziemy lokum, tym mniej czasu stracimy na dojazdy.

Ja z góry skreśliłam wyszukiwanie tanich hoteli przez polskie wyszukiwarki- czas stracony. Szukałam u źródła, czyli na portalach angielskich. Tym sposobem trafiłam na ogłoszenie http://www.londontravel.pl/ Tanie noclegi w Londynie u Pana Alberta. To co wyczytałam w ogłoszeniu się sprawdziło!
Następnie ustaliłam z Panią Madzią w jakim terminie chciałabym przyjechać- kiedy dysponują wolnym pokojem 2 osobowym. Po wstępnej rezerwacji  rozglądałam się za tanimi lotami do Londynu. Padło na Ryanair świetne ceny akurat na czas który mnie interesował. Ponownie emailem skontaktowałam się z właścicielami  i opłaciłam połowę ceny za pokój (w złotówkach), drugą część po zameldowaniu na miejscu.
W trakcie załatwiania formalności z opłatą lotu nastąpił błąd w przelewie i nie wiedziałam do końca czy transakcja dobiegła końca. Na szczęście zadzwoniłam do esky.pl i udało się wyjść z opresji. Przy okazji wygrałam zakład na tanie noclegi w Londynie, które ta firma również ma w swojej ofercie. Takiej ceny w 6 strefie nie mają- ha! 
Po przebrnięciu przez rezerwacje i opłaty nadszedł czas załatwienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przy czym moja mama dostała dożywotnio, a ja na czas przysługującej renty :) To załatwiłyśmy bardzo sprawnie i od ręki w siedzibie NFZ.
Oczywiście wypada mieć przy sobie mapę i jakiś przewodnik ( jeszcze nie trafiłam na dobry, nie alfabetyczny, czy też polecający do połowy sklepy, restauracje, a przede wszystkim lekki )
Pozostały czas do wyjazdu wykorzystałam na wyszukiwanie informacji, które okazały się przydatne.
Koniecznie trzeba doliczyć sposób poruszania się po mieście. Ja wybrałam opcję 7 dniowej Travelcard

 od 1-6 strefy (ponieważ i tak muzea które mnie interesowały są za darmo i travelka w innej droższej wersji ze zniżkami na wstępy była bez sensu) http://www.londonpass.com/london-transport/index.html#.U3qVYvl_u7E . Ponieważ Metro w Londynie czasem strajkuje, warto jest poznać alternatywne poruszanie się po mieście autobusami.
Całość "7 dniowej wycieczki do Londynu" na dwie osoby wyniosła 3200zł. w tym: przeloty, taksówka w Londynie z i na lotnisko, noclegi, metro,autobus, wyżywienie i zwiedzanie.
Jeżeli ktoś jest chętny z przyjemnością zorganizuje podobny wyjazd dla większej liczby osób.(szaleństwo zakupowe taniej niż w Primark gwarantowane)

Londyn przydatne linki:
Najlepsze wydarzenia, sklepy, atrakcje http://www.timeout.com/london
Mapa londyńskich autobusów, każdej linii, trasy http://traintimes.org.uk/map/london-buses

5 komentarzy:

 1. Cenne informacje dla tych, którzy by się do Londynu wybierali :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujący post, informacje przydatne dla każdego odwiedzającego Londyn, dobra robota:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam uzywanie Google Maps w telefonie lub ipadzie.Bardzo przydatne i szybko wyszukuje ciekawe i przydatne miejsca w okolicy,sugeruje jak sie poruszac oraz pokazuje odleglosci. Dodam tez,ze od Lipca nie bedzie mozna placic pieniedzmi za przejazd autobusami na terenie Londynu,tylko Oyster Card lub Travelcard.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak- masz rację, ale nie każdy rodak ma taki sprzęt i będąc w roamingu to....Przejazdy jednorazowe w ogóle są nieopłacalne, b.drogie.

   Usuń
 4. Dzięki za te cenne informacje:)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.