sobota, 21 grudnia 2013

Najkrótszy dzień tego roku.

 Zaczęliśmy najkrótszy dzień tego roku. Większość z was w natłoku przedświątecznych przygotowań nawet tego nie zauważy.Wiele starożytnych kultur w tym Słowianie, Majowie, Egipcjanie, obchodzili ten dzień, jako swoiste odrodzenie Słońca. Był to ten moment w roku, który tradycyjnie uważany był za najszczęśliwszy dzień w roku. Był to czas nowego początku i symboliczny początek triumfalnego powrotu Słońca na pełną wysokość nieboskłonu.
Przesilenie zimowe jest prastarym świętem nowego, słonecznego roku.Wierzono, że noc jest porą panowania złych sił, więc ludzie z radością świętowali nadejście czasu, w którym słońce zaczyna odzyskiwać swoją moc i zwyciężać ciemność. Najdłuższa noc w roku to jednocześnie czas ponownych narodzin Słońca i powracającej z nim nadziei.
Jest to święto Yule- czas ozdabiania drzewka w jabłka, pomarańcze, suszone plastry cytryny, laski cynamonu, orzechy, pierniki. Coś wam to przypomina? Tego dnia powinno się zawieszać też jemiołę. Słowianie nazywali dzisiejszy dzień Świętem Godowym.
Jeżeli ktoś ma ochotę zagłębić się w temacie, polecam  między innymi stronę http://www.kamienne.org.pl/aktualnosci/235-przesilenie-zimowe-yule-2013.html

4 komentarze:

 1. Tak, zagłębię się w temat gdy ochłonę z wrażenia.
  Moje pokrętło rozgrzało się do granic wytrzymałości.
  Jeżdżę w górę i w dół. Nie potrafiłabym powiedzieć, który z kolaży jest piękniejszy.
  Oba są FANTASTYCZNE...
  Ślę Ci moc serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem u Ciebie kolejny raz...Pragnę zapamiętać Twoje bardzo ciekawe kolaże...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne kolaże, ale ten drugi chyba bardziej mnie się podoba:) o tym dniu dziś mi mama przypomniała:)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.