czwartek, 31 maja 2012

Dzięcioły
Na mojej wsi tez jeżdżą traktory...

Na mojej wsi tez jeżdżą traktory... Jest taki statek, który zabiera regularnie kilkadziesiąt pociągów z kontenerami...
 Przy czystym powietrzu nawet widzę dokładnie horyzont i latarnię morską na Helu...


 Brzezno wysprzątane, a pomnik Westerplatte dobrze widoczny...

 Port Północny jak na dłoni...
 W Gdyni widać nawet dokładnie dachy starych budynków na tle wzgórz...
Jednak taka widoczność nie zdarza się często.

środa, 30 maja 2012

Zachmurzeniowy spektakl

Wczorajsza pogoda pomimo swej uciążliwości i wpływu na moje samopoczucie, zrekompensowała mi wieczór pięknym spektaklem. W przeciągu półtorej godziny nie mogłam się oderwać od okna i aparatu fotogaficznego....

Poranek

Poranne zamyślenie Poranne wspomnieniewtorek, 29 maja 2012

Pokrzywa... i obiad

 Przy okazji spaceru w dzikie knieje zebrałam wierzchołki pokrzyw. Już zapomniałam jak piekły mnie przez dobę opuszki palców, ale dzięki temu nie będę miała reumatyzmu.
Od jakiegoś czasu popijam sobie dla zdrowia herbatkę z zeszłorocznych suszonych pokrzyw.
Więcej na ten temat można znaleść np. tu http://www.przegladlubuski.pl/2010/05/pokrzywa.pdf
Dziś miałam na obiad zupę z pokrzyw i bardzo mi smakowała.
Pokrzywy należy po zebraniu opłukać, przelać wrzątkiem , a następnie posiekać. W tym czasie gotujemy podstawę do zupy np.  kartoflankę. Pokrzywę podsmażamy na łyżeczce oliwy i dodajemy do wywaru. Ja dodałam jeszcze dla lepszego smaku zeskwarzony wędzony boczek.Geolodzy ustalili datę śmierci Jezusa


z onet.wiadomości

Geolodzy ustalili datę śmierci Jezusa

27 maja, 11:04
Na podstawie sejsmicznej aktywności terenów w rejonie Morza Martwego geolodzy ustalili dokładną datę ukrzyżowania Jezusa. Ich zdaniem, opisana w Ewangelii śmierć Jezusa na krzyżu miała miejsce 3 kwietnia w 33 roku naszej ery. Aby dojść do takich wniosków, naukowcy wykorzystali źródła tekstowe z Nowego Testamentu, próbki geologiczne i dane astronomiczne.
fot. Reuters
fot. Reuters
Geolodzy śledząc na podstawie tzw. warw (naprzemianległych warstw osadów skalnych) chronologię ruchów trzęsień ziemi w rejonie Morza Martwego odkryli, że obszar położony w odległości około 20 km od Jerozolimy był szczególnie aktywny w 31 roku przed Chrystusem i między 26 a 36 rokiem naszej ery. Do tego drugiego trzęsienia ziemi miało dojść za czasów, gdy prokuratorem Judei był Poncjusz Piłat. Śmierć Jezusa w tym właśnie czasie potwierdzają z kolei cztery Ewangelie oraz rzymski historyk Tacyt.
Gdy połączono wszystkie czynniki, takie jak opis Mateusza, który w 27. rozdziale Ewangelii wspomina o trzęsieniu ziemi w godzinie śmierci Jezusa, wiedzę nt. kalendarza żydowskiego oraz dane astronomiczne, naukowcy ustalili, że najbardziej prawdopodobną datą śmierci Jezusa był piątek 3 kwietnia 33 roku.
Badaniem kierował geolog Jefferson Williams z Supersonic Geophysical. Pomagali mu jego niemieccy koledzy Markus Schwab oraz Achim Brauer z Niemieckiego Centrum Badań Geologicznych.Williams przyznaje, że opis ewangelicznego trzęsienia ziemi może być rodzajem przenośni i być może obraz ten został zaczerpnięty z wydarzenia, które nastąpiło wcześniej lub później niż w chwili śmierci Jezusa, a autor niejako "zaczerpnął ten element, by ukazać skalę wydarzenia, jakim była śmierć Jezusa na krzyżu".
Uczony chce także zbadać inny element towarzyszący opisowi śmierci Jezusa – ciemności, które zapanowały od południa do trzeciej po południu, do chwili śmierci. Williams uważa, że ciemności te mogła spowodować burza piaskowa. Podana przez geologów data śmierci Jezusa - 3 kwietnia 33 roku - była już wcześniej wskazywana przez historyków i teologów.
(TSz)

Geolodzy ustalili datę śmierci Jezusa

kwiatki

 Dzikie róże już pachną...


poniedziałek, 28 maja 2012

niedziela, 27 maja 2012

Ucieczka w ciszę

Jestem zmęczona naturalnym  hałasem mieszkania- radiem ,TV, odgłosem wody w rurach, echem rozmów sąsiadów, pomrukiem lodówki, dochodzącym szumem ulicy.
Dziś choć na moment, choć na parę chwil uciekłam w ciszę, w ciszę natury, gdzie nie jest cicho.
Minęłam tabuny ludzi w przymorskim  parku i weszłam w dziki zakątek lasu.
Słyszałam szum wiatru w liściach, śpiew ptaków, bzyczenie owadów i w oddali szum morza.


sobota, 26 maja 2012

Mamusie...

Wszystkim Mamom- przyszłym, obecnym i przeszłym, życzę miłego popołudnia .
Dla Was nie róża, czy bukiet, ale cały "gaj różany". Bądźcie wiecznie młode duchem!
Bez tytułu #1749