czwartek, 31 marca 2011

szarości

Po omacku i na wyczucie....
bez tytułu
bez tytułu przez anellim

sobota, 26 marca 2011

Pozory mylą.

Z marcowego gara wylała się znowu zima !
Jest pięknie...Błękitne niebo, przypudrowane na biało gałęzie drzew i krzewów.
27 listopada spadł u mnie pierwszy śnieg . Biało było w moim świecie prawie przez 4 miesiące. Wolę tą biel od szarówy i deszczu, które zazwyczaj gościły nad morzem przez ostatnie lata.
Pomimo śniegu słyszę za oknem śpiew zakochanego ptaka!
 I tu jest taki mały dowód jak pozory mylą.
Gdybym spała bardzo długo i się nagle obudziła, to pierwszą moja myślą byłoby to, ze jest zima. Gdybym nie otwierała oczu, pomyślałabym najpierw- ze to wiosna! Jasne światło  i śpiew ptaków...
Czyli - trzeba najpierw pobyć dłużej w danym otoczeniu, żeby zaobserwować i odczuć prawidłowo to co sie dzieje. Niby nic odkrywczego, ale czasami o tym zapominamy- kierujemy sie emocjami, a nie realiami.

niedziela, 20 marca 2011

sobota, 19 marca 2011

Świnie potrafią latać...

Nie wiedzieliście o tym ?
To mało wiecie o angolach....

Cytuje z telegraph.co.uk

"Aż siedemnaście procent Brytyjczyków, nie wegetarian, myśli, że świnie potrafią latać. A raczej, że w sklepie mięsnym można kupić skrzydełka wieprzowe - pisze na swych stronach internetowych "Daily Telegraph".

Takie są wyniki badania przeprowadzonego wśród tysiąca osób, z okazji Narodowego Tygodnia Rzeźnika. Skrzydełka z prosiaka nie były jedynym wymysłem, na jaki pozwolili sobie Brytyjczycy. Blisko dwadzieścia procent badanych jest zdania, że w sklepie mięsnym można kupić żeberka z tofu, albo udko wątroby...."

Piękne- uśmiałam sie i zrobiłam kolaż.
                                          Przypomniałam sobie ich walkę ze śniegiem...

 



piątek, 18 marca 2011

Kaszubi

W zasadzie nie wiadomo skąd wzięła się nazwa Kaszuby. Wiadomo jedynie, że niegdyś brzmiała Cassubia i po raz pierwszy w formie pisanej pojawiła się na początku XIII wieku. Pierwszy raz nazwa Kaszuby pojawiła się w bulli papieża Grzegorza  IX 19 marca 1238 r., potwierdzającej dobra joannitów pod Stargardem nad Iną, gdzie wspomina się ofiarodawcę Bogusława, księcia Kaszub.
Obecny teren Kaszub jest zaledwie małą czescia  ziemii Kaszubskiej sprzed wieków.Kaszuby dzieli się na 5 regionów kulturowo-językowych :obszar pólnocnokaszubski, wschodniokaszubski, południowokaszubski,
obszary należące przed II wojną światową do Niemiec i Trójmiasto.


Kaszubi od wieków uznawali Gdańsk za stolicę Kaszub, czy byli wolni czy tez zniewoleni.."Gduńsk" był ich miastem, "stolecznim gardem".  W podziemiach katedry oliwskiej chowano książąt pomorskich.Gdańsk był głównym ośrodkiem handlowym i portowym, przystanią dla rybaków i rynkiem zbytu płodów rolnych, legalnym i tym nielegalnym. Był też centrum kulturalnym. Odbywały się tu zjazdy Kaszubów, wydawano prasę i książki kaszubskie.
Na rogatkach Gdańska stanęły tablice z napisem "Gduńsk - stolëca Kaszëb witô". Dziewięć tablic ustawiono z okazji obchodzonego w sobotę Dnia Jedności Kaszubów, na ulicach miasta wywieszone zostały także czarno-żółte flagi kaszubskie.


 

czwartek, 17 marca 2011

Wszystko co wiem o Dniu św. Patryka

Dla mieszkańców Zielonej Wyspy, której św. Patryk jest patronem, 17 marca jest świętem narodowym i religijnym. Jest to dzień wolny od pracy. Mieszkańcy wyspy w wielu miastach organizują festyny, uliczne pochody lub bawią się w zaciszu pubów. Wszędzie dominuje kolor zielony. Takiej barwy są również stroje noszone tego dnia przez Irlandczyków. Zieleń jest narodowym kolorem Irlandii, nawiązuje do jej trawiastego krajobrazu i symbolizować ma koniczynę, za pomocą której, zgodnie z legendą, św. Patryk krzewiąc katolicyzm, wyjaśnił mieszkańcom istotę Trójcy Świętej.
W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem "zielonego" piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki.Słyszałam od koleżanki z Chicago, że tego dnia nawet woda w rzekach jest koloru zielonego!
                                                                                                   Rzeka w Chicago.
 Istne szaleństwo w kolorze zielonym.

Wypadało by założyć dziś na siebie coś w kolorze zielonym.











Grasz w zielone?

środa, 16 marca 2011

Jakie lato?



Według z warszawskiego Biura Prognoz Cumulus

 po 20 marca zima już nie wróci i będzie słonecznie i ciepło. Temperatura będzie wynosić nawet do 15 stopni. Niestety jeszcze pod koniec miesiąca wrócą na chwilę chłodne dni i śnieg z deszczem, ale na krótko.
W kwietniu będzie już prawdziwa wiosna. Będzie ciepło i nie będzie padać.

Maj przyniesie nawet upalne dni, choć będą zdarzały się też gwałtowne burze i ulewne deszcze. Taka pogoda znów wywoła zagrożenie powodziowe.

Czerwiec pod względem opadów będzie bardzo podobny do maja - gorąco i deszczowo. Te zjawiska atmosferyczne mogą okazać się groźne i powodować zalania.
Lipiec to już temperatury powyżej 30 stopni. Będzie to miesiąc z najwyższą średnią temperaturą. Będą nam jednak też towarzyszyły deszcze, ulewy a nawet grad. W tym miesiącu czekają nas najbardziej ekstremalne zjawiska pogodowe.
Sierpień w tym roku będzie najlepszym miesiącem na urlop. Będzie słonecznie i sucho. Mimo, że średnia temperatura będzie niższa niż w lipcu, to skończą się tak deszczowe i burzowe dni.

poniedziałek, 14 marca 2011

wiosenne modowo




Cieplejszy powiew powietrza i obrazu człowiek zaczyna myśleć o ciuchach.
Wietrzenie szaf sie zaczyna i przegląd garderoby!
To kilka moich propozycji na przedwiosnie.
Modne zaczynaja być  jarzeniowe kolorki.
Zjadliwa żółć w pseudo kowbojkach jest przeze mnie do przyjęcia. Ponieważ już przerabiałam ostre kolorki w latach 80- tak bardzo sie nimi nie fascynuje. Bardzej mi odpowiada nowe podejscie do zastosowania koronki.O kapeluszach pisałam w tamtym sezonie i jestem cała w skowronkach, bo posiadam czerwony. 
 I uwaga toczki tez sa modne, ale o nich przy innej okazji.

gałązka

niedziela, 13 marca 2011

Jeziorko

lody odpuszczają
                                 co wybrać: ślizgawkę, czy kąpiel?


bez moich słów







Moja znajoma Japonka napisała 5 godz.temu:

Polyの仲間たちへ。私の住む町、札幌は今回の大震災の影響を受けずに、私の生活もまだ平穏です。My dear Poly Friends. My home town,Sapporo where I lived did not undertake the influence of this Great earthquake directly. Then,my life here is still peaceful.
しかし、私の国の同胞たちは大きな悲劇にあえいでいます。
恐らく、私の考えでは、10000人以上が今回の大震災で亡くなったものと思われます。
この第一の悲劇はまだ続いています。
However, many people in my country are in the major tragedy dressing and exist. In my observation, it seems that 10000 people or more died of this great earthquake. This first tragedy is still progressing.
そして、今さらに、第二の悲劇が日本で始まろうとしています。
それは原子力発電所の崩壊による、多くの人が放射能に汚染される可能性です。
And, the second tragedy is progressing in Japan now.
It is a possibility of depending on the collapse of the nuclear plant that a lot of people are polluted by the radioactivity.
日本と日本人を愛するみなさん、この悲劇がさらに大きくならないように、
願ってください。
Everybody who loves Japanese with Japan,Please wish for this tragedy not to grow further.

sobota, 12 marca 2011

moje chmurki



Tragedia


Medytacja za Japonie

 "Codziennie o godz. 21 ja i grupa wielu ludzi dobrej woli medytujemy w intencji pokoju, spokoju i jedności na świecie. Mniej więcej 10 minut. Dołączyli również do nas inni. Między innymi mnisi tybetańscy. Dla nich jest to 4 rano. Można wyrażać też taką intencję: PROŚBA O SPOKÓJ W UMYŚLE, MIŁOŚĆ W SERCU I WOLA DO DZIAŁANIA W IMIĘ DOBRA
Jak wiecie świat się trzęsie i Ziemia już nie wytrzymuje tego napięcia jakie jest w ludziach. Mamy b.mało czasu a potrzebujemy Jedności."

Proszę, przyłączcie się do nas...

czwartek, 10 marca 2011

Dla rownowagi płci


Dla równowagi płci powstał tzw.Międzynarodowy Dzień Mężczyzny...żeby było ciekawiej każde państwo obchodzi je od 1999 w innym terminie. W naszym kraju przypada to na kościelne święto 40 męczenników. No to panowie po uczczeniu dnia kobiet maja ciag dalszy- zrobili sobie dobrze (jak zwykle).

Ponieważ ja nie mam pochlebnego zdania na temat panów nie zamierzam czcić tego święta.
40 Świętych Męczenników z


"Gdzie są prawdziwi mężczyźni tacy,
mmm! orły, sokoły, bażanty?
Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów,
gdzie te franty - jeeeeee!
Gdzie, gdzie, gdzie, gdzie!?
Nie ma, nie ma, nie ma, nie ma..."


Nie szukam już dawcy spermy- to mam na szczęscie juz za sobą !
Gatunek prawdziwych mężczyzn już po prostu wymarł.