piątek, 18 marca 2011

Kaszubi

W zasadzie nie wiadomo skąd wzięła się nazwa Kaszuby. Wiadomo jedynie, że niegdyś brzmiała Cassubia i po raz pierwszy w formie pisanej pojawiła się na początku XIII wieku. Pierwszy raz nazwa Kaszuby pojawiła się w bulli papieża Grzegorza  IX 19 marca 1238 r., potwierdzającej dobra joannitów pod Stargardem nad Iną, gdzie wspomina się ofiarodawcę Bogusława, księcia Kaszub.
Obecny teren Kaszub jest zaledwie małą czescia  ziemii Kaszubskiej sprzed wieków.Kaszuby dzieli się na 5 regionów kulturowo-językowych :obszar pólnocnokaszubski, wschodniokaszubski, południowokaszubski,
obszary należące przed II wojną światową do Niemiec i Trójmiasto.


Kaszubi od wieków uznawali Gdańsk za stolicę Kaszub, czy byli wolni czy tez zniewoleni.."Gduńsk" był ich miastem, "stolecznim gardem".  W podziemiach katedry oliwskiej chowano książąt pomorskich.Gdańsk był głównym ośrodkiem handlowym i portowym, przystanią dla rybaków i rynkiem zbytu płodów rolnych, legalnym i tym nielegalnym. Był też centrum kulturalnym. Odbywały się tu zjazdy Kaszubów, wydawano prasę i książki kaszubskie.
Na rogatkach Gdańska stanęły tablice z napisem "Gduńsk - stolëca Kaszëb witô". Dziewięć tablic ustawiono z okazji obchodzonego w sobotę Dnia Jedności Kaszubów, na ulicach miasta wywieszone zostały także czarno-żółte flagi kaszubskie.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.