środa, 5 czerwca 2013

Giżycko ( Lötzen, Łuczany, Lec) - Wzgórze Św.Brunona.

Giżycko- zwane kiedyś stolicą Mazur, ma bogatą historię i warto o niej poczytać (np. na http://www.gizycko.pl/herb-i-flaga.html)   Miasto nabyło prawa miejskie w 1612 r. jako Lec. Po II wojnie światowej przejściowo nazywało się Łuczany. Nazwa dzisiejsza powstała na cześć Gustawa Gizewiusza (Giżyckiego). Tu urodził się w 1838 r. wybitny historyk i badacz Warmii i Mazur  W. Kętrzyński.
Dobrym punktem widokowym na panoramę Giżycka, jest  Wzgórze Św.Brunona. Znajduje się ono około 1,5 km od centrum miasta, między jeziorem Niegocin, a  Twierdzą Boyen. Można tu dojechać dla mnie nową ulicą Św. Brunona, z "kapliczkami" drogi krzyżowej. Ja w dzieciństwie szłam ścieżką wzdłuż jeziora, a torami kolejowymi. Miejsce to było zarośnięte i wyglądało zupełnie inaczej. Po rzaz pierwszy byłam tu teraz, po 50 latach.

"
"Mieszkańcy Giżycka 99 lat temu oddając hołd wielkiemu misjonarzowi wznieśli na Wzgórzu Świętego Brunona żeliwny krzyż. Miejscowi ewangelicy ustawili go na pamiątkę 900-lecia męczeńskiej śmierci  biskupa. Ta wielka uroczystość odbyła się 30 października  1910r. Na krzyżu umieszczono napis: „Dzielnemu niemieckiemu misjonarzowi, który jako pionier na Mazurach zginął wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku za Chrystusa i  jego królestwo, śmiercią męczeńską, szlachetnemu  Brunonowi z  Kwerfurtu ku uczczenia pamięci. Kościół ewangelicki Leca 1910”. Obecnie tablica ta znajduje się w kościele ewangelickim przy pl. Grunwaldzkim w Giżycku.

Giżycko utrzymuje kontakt z  Kwerfurtem – miejscem jego urodzenia. Św. Brunon od 1999r. jest patronem Giżycka,  a 16 lipca odbywa się odpust ku jego czci. Biskup patronuje również najstarszej giżyckiej parafii katolickiej - Sanktuarium Św. Brunona." z http://www.gizycko.pl
1 komentarz:

  1. W Giżycku nie byłam, a szkoda bo to ciekawe miasto. Ma wspaniałe widoki na jezioro. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.