czwartek, 3 lipca 2014

Katedra Southwark - Londyn  W czasie ostatniego majowego pobytu w Londynie miałam okazję zwiedzić dokładnie Katedrę i kolegiatę Southwark p.w.Najśw.Zbawiciele i św.Marii Overie. Wspomniałam o tym miejscu we wcześniejszym poście http://nastroikiklimaciki.blogspot.com/2014/02/miedzy-london-bridge-southwrk-bridge.html


Historia tego miejsca sięga jeszcze czasów rzymskich
Katedra została wzniesiona na planie krzyża. Wcześniej w tym miejscu stał kościół dedykowany Dziewicy Maryi. Obecna katedra pochodzi z XIII wieku,kościół stanowił wówczas część klasztoru reguły św.Augustyna z Hippo, była wielokrotnie przebudowywana, a w czasie II wojny światowej uległa znacznemu zniszczeniu.
Nawa była przebudowywana 4 razy, ostatnio w 1890r. w celu sharmonizowania jej z XII- wiecznym prezbiterium. W skrzyżowaniu naw widać brosze z XV w.sklepienia.Na zdjęciu wyżej- okno i pomnik Williama Szekspira, oraz Ikona Chrystusa Pana.
Ołtarz główny i "tęcza"-wzniesiona w 1520r. posąg osób, które były natchnieniem do chrześcijańskiego życia.
Transept południowy z XV w. Pomnik nagrobny Johna Binghama  (odkupił kościół od króla Jakuba I). Herb kardynała Beauforta- jeden z sędziów  w procesie Joanny d'Arc. Organy.

 Widok z transeptu południowego w stronę północnego.
Grób biskupa Lancelota Andrewesa- uczonego, poety i jeden z tłumaczy Biblii Króla Jakuba.

Tył prezbiterium (1215-1260) najstarsza zachowana z całości część katery. Za czasów Marii Tudor sądzono tu kilku męczenników protestanckich. Są tu cztery kaplice: św. Franciszka z Asyżu i św.Elżbiety Węgierskiej, następna Najświętrzej Maryi Panny, św. Krzysztofa i św. Andrzeja. Niestety oświetlenie nie pozwoliło mi zrobić zdjęć.Widok z tyłu ołtarza na kościół.
W transepcie północnym (XIII w.) mieści się Kaplica Harvarda benefaktora uniwersytetu Harvarda, ochrzczonego w tym kościele w 1607 r. Tabernaculum Pugina- tu przechowuje się najświętszy sakrament.

W transepcie północnym jest między innymi pomnik nagrobny Lionela Lockyera lekarza- szarlatana, słynnego niegdyś za swych "leczących wszystkie dolegliwości" pigułek.
Szarlatanów różnej maści nigdy nie brakowało, a w naszych czasach jest ich zatrzęsienie- ciekawe czy też doczekają się takich "pomników"?
Katedrę można zwiedzać codziennie 8,30-18,00, dobrowolny datek 4 funty, fotografowanie 2 funty i filmowanie 5 funtów tylko za zezwoleniem.

Bardzo mi odpowiada atmosfera kościołów anglikańskich, otwartych na ludzi i dla ludzi. Czuję się w nich naturalnie i przyjaznie. Przy wejściach do kościoła jest dużo ulotek o poradach i spotkaniach duchowych np. dla par homoseksualnych, samotnych rodziców itp. wydażeniach kulturalnych, koncertach, czy historii danego kościoła. Zagospodarowane są miejsca na terenie danego kościoła, gdzie można coś zjeść, działają samodzielne kuchnie, są toalety i ludzie którzy tu przebywają są bardzo serdeczni, mili, nie narzucą swojej wiary a jedynie wyjaśniają i pomagają np przy zwiedzaniu świątyni.

Nawet jeżeli trwa msza, to jest możliwe zwiedzanie, część kościoła w której odbywa się celebra jest odgrodzona przenośnym płotkiem. Czytałam, że osoby które biorą ślub kościelny, mogą nawet zorganizować przyjęcie weselne w nawie głównej. W sklepach można kupić pamiątki religijne bardzo dobrej jakości, w ciekawych formach. Oprócz tego oczywiście książki nie tylko natury religijnej, sporo albumów, przewodników i  ładnych pamiątek z Londynu.
Przepraszam za jakość zdjęć, jednak nie chciałam używać lampy i nie przeszkadzać innym.

2 komentarze:

  1. Fantastyczna prezentacja, lubię odkrywać i poznawać historię takich wspaniałych zabytków:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę napisać kilka słów. Dziękuję i jednocześnie przyznaję, że nie zawsze odpowiadam.